معجزه سلول های بنیادی در درمان بیماری ها

به گزارش نکته های خرید، سلول بنیادی مادر تمام سلول هاست و توانایی تبدیل به تمام سلول های بدن را دارد. این سلول ها توانایی خود نوسازی و تمایز به انواع سلول ها ازجمله سلول های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند. همچنین در بازسازی و ترمیم بافت های مختلف بدن ناشی از آسیب و جراحت موثر بوده و می توانند به درون بافت های آسیب دیده ای که بخش عمده سلول های آن ها از بین رفته، پیوند زده شوند و جایگزین سلول های آسیب دیده شده و به ترمیم و برطرف نقص در آن بافت بپردازند.

معجزه سلول های بنیادی در درمان بیماری ها

به دلیل توانایی منحصربه فرد سلول های بنیادی، این سلول ها امروزه از مباحث جذاب در زیست شناسی و علوم درمانی است. همچنین تحقیقات در این زمینه دانش ما را درباره چگونگی رشد و تکوین یک اندام از یک سلول منفرد افزایش داده و مهمتر آنکه به فهم مکانیزم جایگزینی سلول های سالم با سلول های آسیب دیده یاری نموده است. سلول های بنیادی را براساس خصوصیات و ویژگی ها به سه دسته سلول های بنیادی جنینی، سلول های بنیادی بالغ و سلول های بنیادی خون بندناف تقسیم می کنند.

کتاب پیشرفت های درمان با سلول های بنیادی؛ از آزمایشگاه تا بالین تألیف ناگوا بدری با ترجمه مشترک دکتر آرش القاسی، دکتر محمدرضا محمودیان ثانی، دکتر علی سعیدی بروجنی، دکتر زهرا سادات حجازی، فاطمه رفیعی و شیدا هوشمندفر، در سه بخش به موضوعات مرتبط با استفاده از سلول های بنیادی بالغین برای درمان بیماری های خاص، استفاده از انواع خاص سلول های بنیادی و کاربرد سلول های بنیادی در مهندسی بافت می پردازد.

انواع مختلفی از سلول های بنیادی در جایگزینی یا بازسازی بافت های آسیب دیده تأثیرگذارند. در این نوشتار، به بعضی از عملنمودهای سلول های بنیادی در درمان، توقف یا کاهش شدت بیماری ها اشاره می گردد.

مکانیسم عمل سلول های بنیادی در درمان اختلالات عصبی

مکانیسم عملکردی سلول های بنیادی در درمان اختلالات عصبی ممکن است، مستقیم یا غیرمستقیم باشد. در کتاب حاضر در این باره آمده است: به طور مستقیم سلول های بنیادی قادرند تا تحت تأثیر نشانه ها و فاکتورهای موجود در ناحیه آسیب دیده به انواع مختلفی از نورون ها تمایز یابند. اما عملکرد غیرمستقیم سلول های بنیادی در این زمینه مکانیسم کلیدی تر آن ها در درمان اختلالات عصبی می باشد.

سلول های بنیادی در موضع آسیب دیده، اثرات پاراکرین متعددی را از خود نشان می دهند، ازجمله ترشح عوامل رشد و مولکول های راهنمایی گر آکسون ها که متعاقب فراوری و ترشح این فاکتورها توسط سلول های بنیادی لانه گزینی شده در محل آسیب بازسازی نورون و آکسون افزایش می یابد. علاوه بر این، سلول های بنیادی قادرند تا انواعی از سایتوکاین های تعدیل کننده سیستم ایمنی و کموکاین هایی را فراوری کنند و از این طریق باعث کاهش التهاب می شوند که بروز این التهاب در پاتوفیزیولوژی بسیاری از بیماری های عصبی نقش مخرب و مرکزی را ایفا می کند. در نتیجه سلول های بنیادی قادرند تا به بازسازی و متابولیسم ماکرومولکول های سمی در منطقه آسیب دیده یاری کنند.

سلول درمانی در بیماری های کبد

کاربردهای بالینی بسیاری برای پیوند سلول های کبدی مانند درمان اختلالات متابولیک و نارسایی حاد کبدی و کنترل نارسایی حاد کبدی و کنترل نارسایی کبدی مزمن وجود دارد. به دلیل کمبود اهداکننده در دسترس برای جداسازی و پیوند سلول های کبدی و عدم توانایی برای گسترش اولیه سلول های کبدی در شرایط آزمایشگاهی، محدودیت جدی در تعداد هپاتوسیت های اولیه در دسترس برای پیوند وجود دارد. بنابراین اکثرا کبدهای مورد استفاده برای جداسازی سلول ها، کبدهایی پس زده شده متعاقب پیوند می باشند که این موضوع منجر به تنوع در میزان سلول و متغیر بودن میزان بقاء پس از انجماد آن ها می گردد. این محدودیت ضرورت استفاده از منابع سلول جایگزین، مانند استفاده از سلول های کبدی نامیرا، سلول های کبد جنین انسان که دارای مزیت خاصی هستند که می توانند به هپاتوسیت های بالغ کولانژیک و سلول های اپیتلیال صفراوی در کبد متمایز شوند را در تحقیق های سلول درمانی برای بیماری های کبدی نشان می دهد.

نخستین چاپ کتاب پیشرفت های درمان با سلول های بنیادی در 434 صفحه با شمارگان 300 نسخه به بهای 120 هزار تومان از سوی انتشارات رویان پژوه راهی بازار نشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "معجزه سلول های بنیادی در درمان بیماری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معجزه سلول های بنیادی در درمان بیماری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید